Kara Mantar Hastalığı Nedir?

0
489 okunma

Kara Mantar veya Mukormikoz Vakaları Daha Hızlı Yayılırken Yazımızı Dikkatle Okumanızı Öneriyoruz.

Kara mantar, nadir görülen ve ölümcül bir mantar enfeksiyonudur ve günümüzde COVID-19 hastalarında görülebilmektedir.

Semptomlar neler?
Göz ve burun çevresinde ağrı ve kızarıklık
Ateş
Baş ağrısı
Öksürme
Nefes darlığı
kanlı kusmuklar
Bozulmuş zihinsel durum
Burun köprüsü çevresinde renk değişikliği
Kimler risk altında?
Araştırmacılara göre, mukormikoz nispeten nadir olmakla birlikte, bazı COVID-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılanlar gibi kemoterapi ve steroid ilaçlarının artan kullanımı, sıklığını arttırıyor olabilir.

Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışmada bilim adamları, steroid ilaçlarla tedavi edilen diyabetli COVID-19 hastalarının mukormikoz gibi mantar enfeksiyonları yaşama riskinin önemli ölçüde arttığı sonucuna vardı.

“Ağır vakalarda, doktorunuz mantarın yayılmasını önlemek için enfekte veya ölü dokuyu çıkarmak için ameliyat önerebilir” dedi. “ Bu, burnunuzun veya gözlerinizin bazı kısımlarını çıkarmayı içerebilir . Bu şekil bozucu olabilir, ancak bu hayatı tehdit eden enfeksiyonu tedavi etmek çok önemlidir.” -Dr. Nikhil Bhayani

Hindistan’da Yayılma (En Büyük Nokta)

USA Today’in bildirdiğine göre , son 10 yılda doktorlar Hindistan’da sadece bir avuç mukormikoz vakası gördüler .

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda acil tıp ve uluslararası sağlık bölümünde doçent olan Dr. Bhakti Hansoti bugün ABD’ye yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ay on binlerce vakanın rapor edildiğini söyledi.

Son haftalarda bu hızlı yükselişi gördük ” dedi. “Özellikle şu anda sağlık kaynaklarının sınırda gerildiği Hindistan’da bu salgın sırasında çok fazla kaynak tüketiyor.”