Ürkütücü Parazitik Organizmalar

0
1.976 okunma

Parazitleri kim sevmez ?! Hem tür çeşitliliği hem de hacim açısından asalak olmayan organizmalardan sayıca üstünler, hoşumuza gitsin ya da gitmesin tüm gezegenimizi perde arkasında yönetiyorlar!

CORDYCEPS: Entomopatojenik mantarların çeşitli türlerinden biridir. Böcekleri içeriden tüketen “mantarlar”! Bu mantarlar, en çok konakçılarının davranışlarını ölmeden önce manipüle etmeleriyle ünlüdür ve bir zamanlar bunu beyni istila ederek başardıklarına inanılıyordu.

Artık durumun onun olmadığını biliyoruz . Aslında, cordyceps mantarları kurbanlarının beynini tamamen yalnız bırakma eğilimindedir! Bunun yerine mantar, yalnızca kas sistemini etkiler ve bilinçli kurbanın vücudunu kendi iradesine karşı hareket ettirir! 

CYMOTHOA : Bazen “dil ısırıkları” veya “dil biti” olarak adlandırılan bir izopod kabuklu cinsi, konakçılarının bir vücut parçasını işlevsel olarak değiştirdiği bilinen ilk parazitlerden biri! Eklembacaklı, bir balığın ağzına yerleştiğinde, konağın dilinin körelmesine neden olur. Kendini ağzın tabanına sabitleyen canlı parazit, aslında balıklar tarafından yiyeceği manipüle etmek için yedek bir dil olarak kullanılabilir!

Bu parazitin ilginç çiftleşme alışkanlıkları daha az ünlüdür; Aslında dil olarak hizmet eden cymothoa her zaman bir dişi olarak olgunlaşırken, daha sonra gelen herhangi bir cymothoada erkek olarak olgunlaşır ve ev sahibinin solungaçlarında takılır, çiftleşmek istediklerinde ağza doğru sürünür. Dişi ölürse, yerini dil olarak alan ilk erkek cinsiyet değiştirecek ve yeni anne olacak!

LEUCOCHLORIDIUM : bu yassı kurt cinsi tenyalar, kurtlar ve planaryanlar gibi parazitiktir. Yumurtalarını yaymak için kuş pisliği kullanır ve bunlar daha sonra kehribar salyangozu tarafından tüketilir. Salyangoz konağında parazit, salyangozun gözlerini kıvranan kurtçuklara benzeyen, bir sonraki ev sahibi için iştah açıcı bir cazibeye dönüştüren büyük, şişmiş, titreşen “kuluçka keseleri” üretir!

Ve parazit salyangozu “kör ettiği” için, kuşların yemi fark etme olasılığının daha da yüksek olduğu gün ışığında bilmeden gezinir. Salyangozu yiyen kuşta tekrar döngü devam etmiş olur.